Rozpoczęcie inwestowania na rynku w US jest bajecznie proste i dostępne są dwie drogi, które możemy obrać. Pierwszą z nich, są polskie domy maklerskie, a w szczególności dostęp do nich handlu w nich z poziomu bankowości elektronicznej. O ile do pewnego czasu taka oferta ograniczała się jedynie do polskich papierów wartościowych o tyle w tym momencie możliwy jest tam również handel akcjami spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych.
Osobiście nie jestem zwolennikiem tej drogi inwestowania z tego powodu, że poza akcjami nie są tam dostępne żadne inne instrumenty pochodne, a w szczególności ta droga nie daje możliwości handlu opcjami. Ponadto liczba narzędzi i informacji wspierających w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest w tych miejscach ograniczona.
Z tego też powodu drogą którą wybrałem i jaką sugeruję wybrać jest założenie konta w jednym z amerykańskich domów maklerskich, które dają możliwość handlu osobom mieszkającym poza terenem Stanów Zjednoczonych. Proces zakładania takiego konta, chociaż wymaga włożenia dodatkowej pracy w porównaniu z włączeniem takiej usługi w bankowości elektronicznej, jest zdecydowanie warty poświęconego czasu z uwagi na możliwości jakie to konto oferuje.
Wybór domu maklerskiego
Zanim przejdziemy do samego procesu zakładania konta musimy odpowiedzieć sobie nas pytanie który dom wybrać. Lista dostępnych opcji jest długa i nie będę ich wszystkich tutaj wymieniał, ponieważ na podstawie dotychczasowej analizy i doświadczenia uważam, że najlepszym wyborem są dwa domy maklerskie - Interactive Broker oraz, korzystający z silników i narzędzi tego pierwszego ale oferujący dodatkowo bardzo przyjazny dostęp z poziomu przeglądarki oraz support w języku polskim - Lynx. Co prawda opłaty za transakcje są w Lynx nieznacznie większe niż w przypadku Interactive Brokers, ale o ile nie planujemy wykonywać codziennie bardzo dużych liczb transakcji (a jest to zupełnie niewskazane, bo duża liczba transakcji negatywnie wpływa na osiągane wyniki, ale o tym w innych artykułach), ta różnica w opłatach nie będzie dla nas odczuwalna.
Z uwagi na to, że w mojej opinii Lynx jest najlepszym wyborem dla początkującego w kolejnej części skupię się na przykładzie właśnie tego brokera. Oczywiście ostateczną decyzję o tym jaki broker będzie najbardziej odpowiedni i najlepiej spełni oczekiwania zostawiam już indywidualnie każdemu inwestorowi.
Konto w Lynx
Otwarcie konta inwestycyjnego w Lynx możliwe jest bezpośrednio na stronie brokera https://www.lynxbroker.pl/, a sam proces jest prosty i poprowadzi nas przez niego kreator. Już na samym początku będziemy musieli podjąć decyzję, czy chcemy otworzyć konto typu cash czy margin. Różnica pomiędzy tymi kontami jest taka, że w przypadku pierwszego do dyspozycji mamy tylko i wyłącznie środki jakie wpłacimy na konto maklerskie, za to w przypadku drugiego broker daje nam możliwość zaciągania pożyczki, której wielkość jest uzależniona od wartości naszego portfela. O ile inwestowanie z wykorzystaniem środków z tej pożyczki jest czymś czego zdecydowanie nie polecam, o tyle jest ona przydatna w przypadku handlu opcjami, kiedy to pewne operacje wymagają chwilowego wykorzystania środków przewyższających te, które na konto wpłaciliśmy. Dodatkowo rachunek typu cash jest ograniczony w stosunku do typu instrumentów jakimi można na nim handlować, a w przypadku rachunku typu margin takich ograniczeń nie ma. Podsumowując, moją osobistą sugestią jest wybór rachunku typu margin, ponieważ samo jego posiadanie nie zobowiązuje nas do wykorzystywania opcji pożyczki, ale za to daje taką możliwość w przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba.
Drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas procesu rejestracji konta są pytania dotyczące celu inwestycji oraz doświadczenia w handlu poszczególnymi typami instrumentów finansowych, ponieważ od naszych odpowiedzi zależeć będzie to do jakich instrumentów ostatecznie będziemy mieli dostęp. Przykładowo, jeżeli na pytanie o cel inwestycyjny odpowiemy, że jest nim odkładanie środków na emeryturę lub zabezpieczenie posiadanego kapitału wtedy z dużym prawdopodobieństwem nie otrzymamy dostępu do bardziej ryzykownych instrumentów finansowych. Podobnie w przypadku pytań o doświadczenie, jeżeli w tej sekcji zaznaczymy, że nasze doświadczenie w handlu np. opcjami jest ograniczone system nie przydzieli nam dostępu do tego instrumentu. Oczywiście, raz przydzielone uprawnienia mogą być zmienione lub rozszerzone w przyszłości, ale warto jest dobrze odpowiedzieć na te pytania już podczas procesu rejestracji, żeby od samego początku uzyskać dostęp do wszystkich instrumentów, które nas interesują.
Weryfikacja tożsamości i przychodów
Należy być również przygotowanym na to, że podczas procesu zakładania konta system poprosi nas o wysłanie skanów dokumentów tożsamości. Jest to zupełnie normalne krok, a skany, tak samo jak wszystkie inne dokumenty przesyłane są za pośrednictwem bezpiecznego, zaszyfrowanego kanału. Musimy pamiętać o tym, że broker, tak samo jak bank, dysponuje naszymi pieniędzmi (technicznie zakłada dla nas tez konto w jednym z banków z którymi współpracuje na którym nasze środki będą przechowywane), więc podobnie jak bank musi potwierdzić naszą tożsamość.
Dodatkowo, z uwagi na przepisy o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy, system poprosi nas o przesłanie dokumentów potwierdzających źródło naszych przychodów. Przykładem takich dokumentów może być umowa o pracę lub wystawione faktury w przypadku, gdy głównym źródłem przychodów jest działalność gospodarcza. Ten krok jest również zupełnie normalny i nie powinien wzbudzać naszych wątpliwości.
Na weryfikację będziemy musieli poczekać zazwyczaj kilka dni roboczych, a w sporadycznych przypadkach system może poprosić nas jeszcze o przesłanie dodatkowych dokumentów, jeżeli te wcześniqejszcze będą wzbudzały wątpliwości. Po tym jak proces przebiegnie pozytywnie do aktywacji konta niezbędna będzie jednorazowa wpłata w wysokości 15 000 PLN, po której staniemy się częścią społeczności inwestorów.
Opcje dostępu
Na koniec jeszcze dwa słowa na temat opcji dostępu do rachunku, które są trzy - web, mobile i desktop. Osobiście najczęściej korzystam z opcji desktop, ponieważ daje on dostęp do największej liczby dodatkowych narzędzie pozwalających na podejmowanie odpowiednich decyzji inwestycyjnych, chociaż musze przyznać, że jego interfejs pamięta jeszcze początki Internetu i na pewno wymaga odświeżenia. Jednak nie o ładną grafikę w tym całym inwestowaniu chodzi. Aplikację mobilną uruchamiam zazwyczaj po to, żeby w ciągu dnia sprawdzić w jakim kierunku porusza się rynek i czy np. ruch nie był na tyle znaczący, że należy zamknąć niektóre pozycje (przykładowo wystawionych opcji w przypadku których zwrot z inwestycji wynosi już 80%). Interfejs web uruchamiam praktycznie tylko raz w roku, kiedy muszę wygenerować raport na podstawie którego będę mógł wypełnić deklarację podatkową.
I to już wszystko co jest potrzeba wiedzieć, żeby móc założyć swoje pierwsze konto brokerskie, pozwalające na rozpoczęcie inwestowania w Stanach Zjednoczonych. Diabeł na prawdę nie jest taki straszny jak go malują. Tak więc wyposażeni w podstawowe narzędzie możemy teraz zacząć ekscytującą przygodę w świecie amerykańskich papierów wartościowych.
Kommentare